Skupina ministerských úředníků a externích výživových poradců se rozhodla konat dobro. Ve školních bufetech se nově nesmí prodávat chleba s máslem. Protože, když se prý nepřidá plátek rajčete, je chleba s máslem škodlivý.
Ale vadí třeba i med. Přesvědčovala mě o tom nedávno v televizi jedna z výživových poradkyň, která se prolobováním tzv. pamlskové vyhlášky chlubí dokonce na wikipedii. Teď nabízí poradenství školám, hádám, že nebude bezplatné. Mě jen mrzí, že jsem o přínosu a škodlivosti medu nemohla s paní diskutovat déle.
Úředníci navíc pod tlakem slibují postupnou revizi vyhlášky. Co z toho si má vybrat zodpovědný ředitel školy, který musí myslet dopředu, shánět provozovatele poměrně nevýdělečného obchodu a chránit sebe i školu před sankcemi?
Hlavně mi ale vadí, že stát opět šlape po zodpovědnosti rodičů dětí a ředitelů škol. Kdo jiný zná lépe podmínky v konkrétní škole? A kdo lépe umí posoudit, zda má školní bufet ve škole své místo, anebo nemá? Nabízí se jednoduché řešení. Zakažme reklamu a prodej ve školách a umožněme školským radám přijmout z takového ustanovení výjimku. Ve školských radách přece sedí zástupci školy i rodiče a ti nejlépe vědí, jestli odpolední prodej chlebíčků se šunkou mládež ohrozí či nikoliv. A nemusí jít mimochodem jen o jídlo, ale třeba také o papírové kapesníky.
JITKA CHALÁNKOVÁ, MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ TOP 09
ZDROJ: ECHO24.CZ, 19. 12. 2016